29.12.2022
Joulunaika alkaa olla ohi ja joulukuuset varistelevat neulasiaan lattialle. Loimi-Hämeen Jätehuolto järjestää aitojen joulukuusien keräyksen LHJ:n biokeräyksen pariin kuuluvilta asiakkailta tammikuussa. Kuusien kerääminen aloitetaan viikolla 2.
Jätä joulukuusi hyvissä ajoin kokonaisena biojäteastian viereen, jotta kuusiauton kuljettajan on helppo napata kuuset jäteauton kyytiin. Joulukuusia tai niiden osia ei saa laittaa biojäteastiaan, koska biojäte käsitellään biokaasulaitoksessa, toisin kuin puuperäinen jäte, joka haketetaan.
Mikäli sinulla ei ole käytössäsi LHJ:n biojäteastiaa, voit tuoda joulukuusen maksutta jäteasemillemme tammikuun aikana. Kuusen voi pilkkoa myös kotikompostoriin.
Kiertokaveri jätehakuun on kerätty erilaisia arjen esineitä ja asioita. Haku tarjoaa vaihtoehdoksi kaikki jätteet, joiden nimessä on sama sana.
Kiimassuon jätekeskus | 7-187-18
Hallavaaran jätekeskus | 10-188-16
Akaan jäteasema | 10-1810-18
Huittisten jäteasema | suljettusuljettu
Loimaan jäteasema | 8-168-12
Punkalaitumen jäteasema | 12-18suljettu
Sastamalan jäteasema | 11-1811-18
Someron jäteasema | suljettu8-14
Urjalan jäteasema | 10-18suljettu